1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
  • Asociacija vienijanti finansų profesionalus
  • Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje
  • Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas
Asociacija vienijanti finansų profesionalus

Asociacija vienijanti finansų profesionalus

Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje

Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje

Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas

Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas

Previous
Next


Per trejus metus laimėjo investavę konservatyviai

2011.04.18 "Verslo žinių" straipsnis, autorė Daiva Taučkėlaitė

Pagal Finansų analitikų asociacijos parengtus reitingus, per praėjusius 3 metus į pajamingiausių viršūnę užkopė į Šiaurės Amerikos akcijų rinkas pinigus įdarbinantys investiciniai fondai.

 

Šių metų kovo 31 d. duomenimis, didžiausiais 5 žvaigždučių reitingais buvo įvertinti „Nordea 1 Swedish Equity“, investuojantis į Vakarų Europos akcijų rinką, taip pat Šiaurės Amerikoje pinigus įdarbinantis „Nordea 1 North American Growth Fund“, „Nordea 1 Japanese value“, „SEB Asia Small Cap. ex. Japan“ bei „Citadele Baltic Sea Equity Fund“. Šie fondai per 3 m. laikotarpį mažiausiai svyravo, rečiau patyrė nuostolių ir uždirbo didžiausią grąžą.

2008 m. antroje pusėje prasidėjusi finansų rinkų krizė labiausiai smogė besivystančioms rinkoms, todėl per 3 m. teigiamą grąžą uždirbo fondai, pinigus nukreipiantys į nuosaikesnio augimo regionus. Mindaugas Vaičiulis, Finansų analitikų asociacijos (FAA) prezidentas, aiškina, kad į fondų reitingų 3 m. istoriją patenka ir juodžiausias 1 m. rinkų nuosmukio laikotarpis po JAV banko „Lehman Brothers“ griūties. O likę dveji metai buvo akcijų augimo laikas. „Matome, kad per šį dvejų metų kilimo laikotarpį dar daug fondų nespėjo kompensuoti nuosmukio laikotarpio, į kurį patenka „Lehman Brothers“ žlugimas. Todėl dauguma fondų dar nėra pasiekę teigiamų rezultatų. Tiesa, prieaugį skaičiuoja investiciniai fondai, pinigus kreipę į Šiaurės Amerikos regioną, jie yra su nedideliu pliusu“, – investicinių fondų (IF) reitingų rezultatus komentuoja p. Vaičiulis.

Skaičiuojant IF rezultatus nuo 2008 m. birželio 30 d. iki šių metų kovo 31 d., visi fondai, pinigus nukreipiantys į Baltijos šalių akcijų rinkas, grąžos neuždirbo ir tik vienintelis „Citadele Baltic Sea Equity Fund“ smuko mažiau, 4,7%, nei „OMX Baltic Benchmark“ indeksas.

Į Vidurio ir Rytų Europą lėšas kreipę IF per tą patį laikotarpį taip pat grimzdo į nuostolius, o iš Rusijos rinkoje investavusių fondų teigiamą 3,2% grąžą uždirbo vienintelis „SEB Russia Fund“. Senajame žemyne tik „Nordea 1 Swedish Equity“ bei „SEB Nordic Focus Fund“ per trejus metus uždirbo šiek tiek pelno. Į besivystančias rinkas įdarbinę pinigus IF per aptariamą laikotarpį vis dar dirbo nuostolingai. Tačiau p. Vaičiulis prognozuoja, kad šiems metams pasibaigus dėl palankių tendencijų akcijų rinkose dauguma FAA reitinguojamų fondų turėtų uždirbti pelno.

„Nors akcijų rinkose galimi svyravimai, tačiau tikėčiausi, jog dauguma fondų metų pabaigoje rodys teigiamus rezultatus. Be to, jau metų pabaigoje IF reitingų istorijoje bus „iškirptas“ pats blogiausias 2008 m. laikotarpis, todėl reitingų perskirstymas metų pabaigoje neišvengiamas. Jie atrodys visiškai kitaip“, – sako p. Vaičiulis.

Mantas Jonuška, FAA asociacijos narys, pabrėžia, jog FAA reitinguose IF grąža pateikiama atėmus 1 mėn. indėlių palūkanas, nustatytas Lietuvos banko. Šios palūkanos vasarį siekė 0,32%. „Iš reitinguojamų IF grąžos mes atimame 1 mėn. trukmės indėlio palūkanas, nes manome, jog šie indėliai yra saugi ir prieinama investavimo alternatyva žmonėms. Tad jei investuotojai prisiima riziką pinigus kreipti į fondą, tai šis ir turi uždirbti daugiau nei 1 mėn. indėlis“, – aiškina p. Jonuška.

FAA narys pažymi, kad skaičiuojant galutinę 3 m. fondo grąžą, atimami fondo platinimo ir administravimo mokesčiai. Todėl pranašumą įgauna fondai, iš investuotojų atskaičiuojantys mažesnius mokesčius.

„Paprastai investuotojai mėgsta žiūrėti į IF grąžą, neatsižvelgdami į mokesčius. Vieni IF gali girtis, kad uždirbo 8% ir rodyti į konkurentą, kuris uždirbo 6%. Tačiau jei tas, kuris uždirbo 8%, ima didesnius mokesčius, gauname, kad tų dviejų IF grąža yra vienoda“, – detalizuoja p. Jonuška. FAA, sudarydama IF reitingus, taip pat atsižvelgia į investicijų grąžos svyravimo stiprumą bei vadinamąją nuostolio riziką, kuomet žiūrima, kiek IF grąža krito į nuostolius per 3 m., aiškina p. Jonuška.

„Tad pagal šią sistemą IF gautų 5 žvaigždutes, tai rodytų kuo aukštesnę grąžą ir kuo menkesnę riziką su kiek įmanoma mažesniais nuostoliais per 3 m. laikotarpį“, – tikina p. Jonuška. Vytautas Plunksnis, Investuotojų asociacijos valdybos narys, aiškina, kad bet kokie reitingai, ar jie būtų sudaromi FAA, ar tarptautinių reitingų agentūrų, yra viena iš priemonių, padedančių pasirinkti, į kurį fondą vertingiausia investuoti. „Geresnis reitingas pasako tik apie praeities rezultatus. Tačiau tikėtina, kad investuotojas sėkmingesnius rezultatus pasieks rinkdamasis IF, kuriam praeityje sekėsi prasčiau“, – pataria p. Plunksnis.

Pasaulyje dauguma investuotojų, pasirinkdami fondus, neretai atsižvelgia į nepriklausomų institucijų suteikiamus reitingus. Europoje fondams vertinti dažniausiai taikoma IF analizės ir vertinimo agentūros „Morningstar“ sukurta 5 žvaigždučių reitingavimo sistema. Pagal ją, pirmiausia žvelgiama į rizikos ir grąžos santykį, taip pat į taikomus mokesčius. Be to, sukurta bendra fondų grupių sistema visiems Europos fondams leidžia tikėtis, kad fondai bus lyginami su panašiais fondais pagal tą pačią metodiką, o ne tik su fondais, tarkime, esančiais mažoje grupėje.

FAA fondų reitingai

Atgal

Kontaktai

Finansų analitikų asociacija
Tel.: +370 687 13319
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.