1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
  • Asociacija vienijanti finansų profesionalus
  • Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje
  • Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas
Asociacija vienijanti finansų profesionalus

Asociacija vienijanti finansų profesionalus

Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje

Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje

Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas

Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas

Previous
Next


FAA skelbia 2011 m. M&A sandorių apžvalgą

2011 metais Lietuvos įmonių įsigijimų ir susijungimų (angl. Mergers and Acquisitions, M&A) rinkoje buvo sudaryti 76 sandoriai, iš jų 45 sandoriai – tarp Lietuvos įmonių, ir tai buvo vienas pagrindinių šios rinkos variklių, teigia Finansų analitikų asociacija, atlikusi Lietuvos M&A rinkos tyrimą.

 

Užsienio investuotojai taip pat aktyviau nei anksčiau domėjosi Lietuvos įmonėmis – sudarytas 21 sandoris. Lietuvos įmonės sėkmingai užbaigė 10 tarptautinių sandorių. Pasak Finansų analitikų asociacijos (FAA), panašios tendencijos turėtų išlikti ir 2012 metais. FAA tyrimas rodo, kad investuotojai labiausiai domėjosi maisto ir gėrimų, energetikos, komunalinių paslaugų ir technologijų, transporto, žiniasklaidos bei telekomunikacijų (TMT) ir kitų sektorių bendrovėmis.

„2011 m. pradžioje Lietuvos rinkoje buvo juntamos optimizmo nuotaikos, kurias skatino lūkesčiai, kad ekonomikos nuosmukis baigėsi, todėl investuotojai buvo labai aktyvūs. Antrą metų pusmetį euro zonos problemos sulėtino M&A sandorių tempą, – aiškina Marius Jankauskas, Finansų analitikų asociacijos Įmonių finansų grupės vadovas. – Lietuvos kapitalo aktyvumo tarptautinėje rinkoje pagrindinė priežastis – noras diversifikuoti investicijų portfelius, investuoti į kitas perspektyvias bei pelningas rinkas.“

Lietuvos bendrovės plėtė veiklą ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse, Skandinavijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Ukrainoje ar Armėnijoje.

Pasak FAA, daugiausia sandorių sudaryta maisto ir gėrimų sektoriuje, tarp jų didesni buvo AB „Amilina“ prancūzų grupei „Roquette“ pardavimas, UAB „Kalnapilio-Tauro grupės“ pirkinys UAB „Vilkmergės alus“ bei dvi Kauno grūdų grupės investicijos: į UAB „Šlaituva“ ir AB Vievio paukštyną.

Kiti svarbūs sandoriai: „Gintarinė vaistinė“ (valdoma „Polska Grupa Farmaceutyczna“) įsigijo vaistinių grupę UAB „Litfarma“, „Bitė“ įsigijo mobiliųjų paslaugų operatorių UAB „Eurocom“. „Acme kompiuterių komponentai“ toliau plėtėsi Rytuose ir Armėnijoje ir įsigijo įmonę „Mextronix“, užsiimančią didmenine kompiuterių technikos prekyba. „Eden Spring Europe“ nusipirko UAB „Neptūno vandens pristatymas“ ir UAB „Vanvita“ ir taip sustiprino rinkos poziciją vandens pristatymo versle.

FAA tyrimas rodo, kad augantį užsienio bendrovių susidomėjimą Lietuvos įmonėmis galima paaiškinti tuo, kad Lietuva ir jos ekonomika yra ne tik jiems artima geografiškai, bet ir laikoma namų rinka (angl. home market). Užsienio investuotojams svarbu buvo įsigyti įmonių su gerai žinomais prekių ženklais bei didele ir nusistovėjusia rinkos dalimi. Užsienio investuotojai taip pat nemažai domėjosi įmonėmis, gaminančiomis nišinius produktus. 2011 metais užsienio bendrovės įsigijo AB „Sanitą“, AB „Snaigę“, UAB „Mulga“ (valdo prekybos centrą „Babilonas“), UAB „Ingman ledai“.

Dar viena investuotojų aktyvumo priežastis – privataus kapitalo fondų veikla, finansuojama „Jeremie“ programos (EIB). 2011 metais šie fondai Lietuvoje užbaigė 10 sandorių, tarp jų – „BaltCap“ 7 mln. litų investicija į UAB „Yglė“, vieną iš pirmaujančių projektavimo, inžinerinių sistemų bei pastatų plėtros bendrovių Lietuvoje, Verslo angelų fondo kartu su dviem verslo angelais 1,4 mln. litų investicija į UAB „Gamtos namai“, farmacijos įmonę, kurios pagrindinė veikla – vitaminų ir maisto papildų gamyba bei platinimas. UAB „Putokšnis“, pirmaujantis PET ruošinių ir PET taros gamintojas Baltijos šalyse, gavo 5 milijonų litų kapitalo injekciją iš „LitCapital“.

Be to, privataus kapitalo investuotojai investavo į UAB „Ekonovus“, įsigijo 4 atliekų valymo įmones iš „Toensmeier“ grupės. Kabelinės televizijos ir interneto paslaugų teikėjas UAB „C-Gates“, valdomas „SEB Venture Capital“, investavo į UAB „Mikrovisatos TV“. 2011 metais atsirado investuotojų, kurie pirko sunkioje finansinėje padėtyje esančias įmones, pvz., didžiausias įmonių grupės „Alita“ akcininko „Swedbank“ investicinė įmonė „FR&R Invest“ pasirašė paskolos konvertavimo į akcijas sutartį, pagal kurią „FR&R Invest“ įsigijo visą naujai išleidžiamą įmonių grupės „Alita“ akcijų emisiją, taip kapitalizuodama grupės skolas. Tokiu būdu bankas perėmė 84,4% įmonių grupės „Alita“ akcijų.

Pasak M. Jankausko, “pirmasis 2012 m. ketvirtis neišsiskyrė ypatingais sandoriais. Be abejo, daug dėmesio M&A rinkoje skiriama “Snoro” ir “Finastos” pardavimui. Pastaruoju metu sklando gandų apie tai, kad įmonės aktyviai “medžioja taikinius”, tačiau pirkėjai išlieka itin atsargūs prieš darydami investicinius sprendimus.“

 

2011 m. Lietuvos M&A rinkos tyrimą rasite čia .

Atgal

Kontaktai

Finansų analitikų asociacija
Tel.: +370 687 13319
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.