1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
  • Asociacija vienijanti finansų profesionalus
  • Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje
  • Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas
Asociacija vienijanti finansų profesionalus

Asociacija vienijanti finansų profesionalus

Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje

Organizacija, turinti didžiausią kompetenciją finansų srityje

Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas

Nenutrūkstamas profesinis ir asmeninis tobulėjimas

Previous
Next


2016 m. Lietuvos įsigijimų rinka bei tendencijos 2017 m.

Publikuota: 2017-02-21 Verslo žinių laikraštyje. Autorius: Paulius Čiulada

Lietuvos įsigijimų rinka pernai ūgtelėjo, o to priežasčių buvo net kelios. Aktyviausi buvo vietos investuotojai, o karščiausias sektorius – paslaugos. Ne menkesnio sandorių derliaus laukiama ir šiais metais, o kai kurios būsimos „prekės“ – jau aiškios.

Pernai Lietuvoje užbaigti 77 įmonių susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers and acquisitions, M&A) sandoriai – 12% daugiau nei 2015 m., kai tokių buvo 69. Toks rezultatas dar neprilygo 2014-ųjų rekordui (112 sandorių), tačiau tai vis vien buvo antri geriausi sandorių rinkai metai per bent 6 pastaruosius metus (visą sandorių lentelę rasite teksto apačioje).

 
Tai rodo Finansų analitikų asociacijos (FAA) surinkti ir VŽ pateikti duomenys, jie taip pat atskleidžia, kad aktyviausi sandorių srityje pernai išliko paslaugų, gamybos ir prekybos sektoriai, jiems teko atitinkamai 17, 12 ir 10 sandorių. Pernai, palyginti su 2015-aisiais, aktyvumas labiausiai išaugo pramonės srityje (nuo 1 iki 10 sandorių), o didžiausias nuosmukis fiksuotas IT sektoriuje (nuo 7 iki 3 sandorių).
 
Kaip ir pernai, didžiausią sandorių dalį (44 sandoriai) sudarė sandoriai tarp vietos verslininkų, užsienio investuotojų įsigijimų Lietuvoje kiek sumažėjo (nuo 17 iki 14), užtat dvigubai (nuo 6 iki 12) padaugėjo Lietuvos investuotojų įsigijimų užsienyje. Pernai sulaukėme ir tokių sandorių, kai užsienio investuotojai įsigijo verslus užsienyje iš Lietuvos verslininkų (jų buvo 2).
MA naujienai
Jūratė Majauskienė, FAA narė ir finansų patarėjų įmonės „Summa Advisers“ asocijuotoji partnerė, sako, kad Lietuvos M&A rinkos aktyvumą pernai skatino auganti ekonomika, stabili ūkio perspektyva ir institucinės lėšos, investuojamos per fondus.
„Kaip ir tikėtasi, vėl išaugo aktyvumas energetikos ir komunalinių paslaugų sektoriuje ir net viršijo rekordinį 2014 m. lygį“, – sako p. Majauskienė.
 
Anot jos, esant stabiliai ekonominei padėčiai, vietos investuotojai stiprės finansiškai ir toliau dairysis taikinių už Lietuvos ribų.
Martynas Visockas, Lietuvos finansų patarėjų įmonės „Alpha Advisors“ partneris, pabrėžia, kad spartaus natūralaus augimo galimybės vietos rinkoje darosi vis labiau ribotos.
 
„Todėl daugėja konsolidavimo sandorių ir ne tik tarp didžiųjų dalyvių – vidutinių įmonių segmente vietos pirkėjai gerokai aktyvesni. Be to, auga noras išbandyti raumenis užsienio rinkose įsigyjant tenykštes įmones“, – sako p. Visockas.
 
Pasak specialistų, Lietuvoje neretai pasigirsta gąsdinimų dėl besitraukiančių strateginių užsienio investuotojų, tačiau tai esą neatitinka realybės. „Tarp strateginių užsienio investuotojų tiesiog vyksta natūrali kaita – tokius investuotojus kaip „Danske Bank“, „Rewe“, „Kuusakoski“ ar „Lukoil“ keičia vardai „Ikea“, „Fortum“, ICA ar „Swedbank“, – sako p. Majauskienė.
 
Lūkesčiai dėl 2017-ųjų

Vis dėlto įdomiausia, ko sandorių rinkoje galima laukti šiemet, o metai nebus nuobodūs, žada patarėjai.

Rokiruočių galime sulaukti mažmeninės prekybos sektoriuje – pernai mažmeninės prekybos sektoriuje įvyko du dideli sandoriai („Iki" pardavimas ir „Lukoil" pasitraukimas), tad laukiama, kad tai gali paskatinti ir kitų mažmeninės prekybos įmonių pardavimą. Įsigijimų užsienyje ieško, pavyzdžiui, „Vilniaus prekybos" grupė.

Dar vienas akivaizdus procesas – finansų ir draudimo įmonių konsolidacija. Pernai paskelbta apie DNB ir „Nordeos" susijungimą Baltijos šalyse ir baigti kiti du plačiai nuskambėję sandoriai: Austrijos „Vienna Insurance Group" įsigijo latvių draudikę BTA ir „Swedbank" perėmė „Danske Bank" mažmeninės bankininkystės verslą.

Neabejojama, kad karštas šiemet išliks energetikos sektorius: įsigijimų ieško įmonės „Lietuvos energija", „Ikea", „BaltCap", „Lords LB"

„Pernai technologijų, žiniasklaidos ir telekomunikacijų sektorius nebuvo aktyvus, tačiau šiemet sandorių jame turėtų būti – remiantis viešai skelbiama informacija, šiuo metu vyksta dviejų įmonių – TV3 televizijų ir bendrovės „Data Logistics Center" pardavimas", – sako p. Majauskienė.

Žvelgdami į 2017 m., patarėjai atkreipia dėmesį, kad Lietuvos įmonių ambicijos tampa vis globalesnės, o įsigijimų ir susijungimų sandoriai dažnai sudaromi tuomet, kai norima žengti į geidžiamą rinką be stipraus vietos prekių ženklo.

„Geriausi tokio tipo sandorių pavyzdžiai galėtų būti 2015 m. pabaigoje patvirtintas „Girtekos" ir „Thermo-Transit" sandoris Danijoje, pernykštis „Umegos" perpirkimas „Walter Th. Hennecke GmbH" Vokietijoje ir sausį oficialiai įvykusi „Hidrostatybos" plėtra į Vokietiją įsigyjant kompaniją „Modica-Bau", – vardija p. Klimašauskas

VŽ taip pat rašė, kad pirkėjų šiuo metu dairomasi kelionių organizatoriui „Novaturas", infrastruktūros projektuotojai „Kelprojektas", azartinių lošimų organizatorei „Tete-a-tete" kazino, sporto klubų tinklui „Impuls", restoranų tinklui „Čili", skrydžių rezervavimo sistemai „Greitai.lt".

 

Plačiau skaitykite Verslo žiniose.

Pilnas sandorių sąrašas.

Atgal

Kontaktai

Finansų analitikų asociacija
Tel.: +370 687 13319
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.